Back to top
29-06-2018 18:17
Porovnání : plynové kotle vs. tepelná čerpadla

Porovnání: plynového kotle vs. tepelná čerpadla

Zjistěte, který zdroj vytápění nejlépe vyhovuje vašim potřebám!

Proč porovnáváme zrovna plynové kotle vs. tepelné čerpadla?

Poslední roky roste prudkým tempem popularita obnovitelných zdrojů energie a s ním i zájem vlastníků nemovitostí o nové systémy vytápění. Důvody pro změnu mohou být různorodé. Od výměny dosluhujícího zdroje, přes úsporu provozních nákladů až po ochranu životního prostředí díky efektivnější výrobě tepla.

Dnes se zaměříme na dvě nejčastěji skloňované možnosti při výběru zdroje tepla při změně způsobu vytápění, ale i při výstavbě nového domu.

Obě možnosti mají samozřejmě svá pro a proti.

Mezi již tradiční zdroje tepla lze zařadit plynové kotle. Díky nařízení státu společně s EU lze v dnešní době v ČR instalovat pouze kondenzační plynové kotle. To při přechodu ze starších plynových kotlů (atmosférických a tzv. turbo kotlů) znamená nové vyvložkování komínu. Jak již název „kondenzační plynové kotle“ napovídá, dochází při spalování zemního plynu ke kondenzaci spalin a tudíž je nutné tento kondenzát bezpečně odvézt mimo objekt. Jedna část odchází komínem a druhá projde kotlem do odpadu. Při výstavbě nového domu je s instalací plynového kotle spjatá nutná výstavba plynové přípojky a komínu. Tyto nemalé položky v rozpočtu domu by se měly také započítávat do ekonomické návratnosti zdroje. Dále je nutné při instalaci plynového kotle počítat s řadou revizí a každoročními servisy. Na druhou stranu se jedná o bezproblémový zdroj tepla, který je vhodný na téměř všechny běžné otopné plochy používané v rodinných domech. Hlavní výhodou je velká „pružnost“ ve svém výkonu, rychlosti ohřevu a různé teplotě topné vody. Ohřev teplé vody může být řešen pomocí externího zásobníku teplé vody (bojleru) nebo průtokově přímo v plynovém kotli. Opět je zde k dispozici velký výkon, který rychle splní Vaše požadavky na ohřev teplé vody i při nadstardardní spotřebě.

Největší nárůst instalací mezi novými zdroji tepla zaujímají tepelná čerpadla. Rozdělení tepelných čerpadel dle typů vzduch-voda, země-voda a voda-voda necháme na další samostatný článek. Tepelné čerpadlo se řadí mezi nízkopotenciální zdroje tepla, proto pro jeho ekonomický provoz je snaha topit na co nejnižší teplotu topné vody, samozřejmě při zachování tepelné pohody v domě. To s sebou nese jistá specifika při obsluze a provozování. Mezi důležité parametry tepelných čerpadel lze řadit samozřejmě jmenovitý výkon, topný faktor (zjednodušeně řečeno jak efektivně vyrábí teplo) a v neposlední řadě kvalita zpracování resp. výrobce a jaké jsou možnosti záručního a pozáručního servisu. Oproti plynovým kotlům budou investiční náklady vyšší, ale provozní náklady budou nižší. Tyto hodnoty jsou u každého objektu individuální a rádi Vám s touto technicko-ekonomickou rozvahou pomůžeme. 

Závěr

Tepelné čerpadlo je jasným vítězem především v oblasti účinnosti. Pokud jde o emise CO2, tak nelze jednoznačně říci, že na všechny objekty je tou jedinou volbou. Naopak plynový kotel se může jevit jako levnější řešení v prvotní investici a jako vhodnější zdroj vytápění v chladnějších částech ČR, kde jsou zvýšené nároky na topný výkon.

Vzhledem k neustálému technologickému pokroku však není vyloučeno, že v blízké budoucnosti budou mít tepelná čerpadla ještě vyšší tepelný výkon, který bude dostačující i ve velmi chladných oblastech a obdobích a nebudou mít v porovnání s ostatními typy vytápění konkurenci.

Do té doby však stále budeme zvažovat jako vhodné řešení i plynové kondenzační kotle, přestože vyžadují složitější připravenost nemovitosti, včetně rozvodů zemního plynu.

Pokud jste se rozhodli koupit plynový kotel nebo tepelné čerpadlo, ale nejste si stále jisti jaký typ chcete, jsme připraveni Vám se vším pomoci. Vyplňte dotazník na našich stránkách www.topite.cz/k-nabidce a my vám nabídneme několik možných variant od různých dodavatelů. Můžete si vybrat variantu, která nejlépe vyhovuje Vašim potřebám.

Naše poradenství je zdarma, bez závazků a trvá jen pár minut.